Проведені обліки лелеки білого

Лелека — сусід людини та один з найбільш відомих в Україні птахів.. Це символ відродження природи і людини.

Громадська організація «Українське товариство охорони птахів», партнер міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні, за сприяння Союзу охорони природи та біорізноманіття Німеччини (NABU), ініціює проведення Всеукраїнського обліку лелеки білого – гніздування в умовах війни.

Співробітники національного парку «Залісся» долучилися до даної програми і розпочали обліки лелеки білого на території парку та прилеглих до нього селах. Цей облік включає підрахунок гнізд, зайнятих лелеками, та кількість пташенят у них. Зібрані дані важливі для науковців і необхідні для контролю за станом популяції лелек та розробки заходів із охорони цього виду.

Гніздо лелеки білого на території с. Літки

Ключові дані в обліку лелек такі: коли птахи повернулися в нашу країну, скільки пар зайняли гнізда, наскільки успішно вивели потомство, тобто скільки пташенят виросли і покинули гніздо в кожної пари.

Важливо: за міжнародною методикою гніздо вважається зайнятим, якщо пара лелек трималася біля нього хоча б з місяць, незалежно від результату гніздування. Кількість пташенят найкраще підраховувати в червні – першій половині липня, коли вони вже підросли.

Гніздо лелеки білого на опорі лінії електропередач

Цьогорічний облік проводиться з використанням нових цифрових технологій, що дає можливість легко приєднатися до участі та без зайвих зусиль надати облікові дані через смартфон. Для цього «Українське товариство охорони птахів» (ТОП) розробило спеціальний модуль для додатка у смартфонах на основі міжнародної природоохоронної програми зі збору даних SMART.  Необхідні кроки перед використання додатка SMART mobile такі:

КРОК 1. Необхідно завантажити додаток Smart mobile на смартфон

 Apple | App Store: https://apps.apple.com/be/app/smart-mobile-for-conservation/id1546455676

або Аndroid | Google Play:  https://play.google.com/store/apps/details?id=org.cybertracker.mobile.sm

або просто в стрічці пошуку напишіть “Smart mobile for conservation”.

КРОК 2.  Завантажте необхідну конфігурацію для обліку лелек від Товариства.  Для цього  скористайтеся  посиланням: 

https://cybertrackerwiki.org/applink-smart?eyJzZXJ2ZXIiOiJodHRwczpcL1wvYmlyZGxpZmV1a3JhaW5lY29ubmVjdC5zbWFydGNvbnNlcnZhdGlvbnRvb2xzLm9yZ1wvc2VydmVyXC9ub2FcL2N5YmVydHJhY2tlclwvcGFja2FnZXNcL2QyZmFiMzAwMzM4MTQ5N2Y4YTlkYzNiM2YzMjQwM2Y5IiwiY29ubmVjdG9yIjoiU01BUlQiLCJhdXRoIjpmYWxzZSwibGF1bmNoIjp0cnVlfQ== 

Тепер Ви повністю обладнані та маєте все необхідне для участі в обліку. 

КРОК 3. Перегляньте відеоінструкцію про внесення даних за посиланням YouTube-каналі 

Виконавши ці три кроки, Ви будете повністю готові до участі у VIII Міжнародному обліку лелеки білого.

Усім учасникам обліку буде надано інформацію про отримані результати: скільки лелечих пар у нас вдалось зареєструвати, як вони розподілені по території України, скільки пташенят їм вдалось вивести.

Новини

Нові бэт-бокси для кажанів

На території національного парку “Залісся” було встановлено спеціальні будиночки для кажанів, відомі як бэт-бокси. Це важливий крок для збереження біорізноманіття парку, оскільки кажани є невід’ємною частиною екосистеми та виконують важливу роль у контролі популяцій комах. Всі 10 видів кажанів, що мешкають у парку, занесені до Червоної книги України, включаючи Нічницю водяну, Нічницю вусату, Вуханя бурого, […]

  • Без категорії

Не підбирайте пташенят!

Початок літа це сезон піку гніздування птахів. У цей період починають з’являтися пташенята, і прогулюючись по лісу, ви можете зустріти одного з них. Проте не поспішайте рятувати пташеня, яке “випало” з гнізда – це може завдати непоправної шкоди! В більшості птахів малюки покидають гніздо у віці, коли ще не вміють літати. Сенс такої поведінки в […]

  • Без категорії

Підтримка орнітофауни: будинки для птахів у парку ‘Залісся’

На території національного парку “Залісся” були розвішені спеціальні будиночки для птахів. Це один із багатьох біотехнічних заходів, спрямованих на підтримку та збереження різноманіття орнітофауни парку. У парку “Залісся” налічується 123 види птахів, що належать до 16 рядів і 41 родини. Птахи, що мешкають у парку, є типовими представниками Чернігівського Полісся, включаючи водно-болотні, лісові та синантропні […]

  • Без категорії